2011. november 22., kedd

Olasz konyha

Van egy szakácskönyvem, melyet mindenkinek csak ajánlani tudok, ha kíváncsi az olaszos ízekre. Én nagyon rákaptam a receptekre és sorozatosan készítettem a spagettiket, pizzákat. Igazán finomak lettek, olyannyira, hogy a párom most már semmiféle pizzáért nem hajlandó pénzt kiadva, mondván, hogy egy pizzériában sem készítenek megfelelő alapot, és alap nélkül hiába pakolják meg a tésztakorongokat, mert hiányzik a pizza lelke, az íz, ami a pizzát pizzává teszi. Valóban egy kincs ez a szakácskönyv: Sebastian Dickhaut, Cornelia Schinharl: Az olasz konyha alapjai - Minden, ami a dolce vitához szükséges

A könyvről még csak annyit, hogy könnyen áttekinthető, nagyon jó szerkezetű, szépen illusztrált, rövidek és frappánsak a leírások. Tényleg kedvet kap az ember a sütés-főzéshez.

Itt egy kép egy tányér spagettiről, még augusztusban készült, friss paradicsomból, a bazsalikom is a kertünkből való, eredeti néven pasta all'amatriciana. Finom és pikáns, igazi dél-olasz étek:

Jöjjön a pizza is, akármilyet is készítesz az alap a leglényegesebb. A tészta vastagabb, déli recept szerint készítettem:

Megsütöttem életem első báránycombját. Én nem szeretem a bárnyhúst, de mivel a párom nagy rajongó és még húsvétról maradt egy fél bárányunk, gondoltam kipróbálom ezt az olasz receptet. Nincs semmi extra elnevezése, egyszerűen sütőben sült báránycomb, viszont az ízesítése, fűszerezése annál gazdagabb és érdekesebb. Szeretek új ízeket kipróbálni és ebben a receptben sem csalódtam. Itt van két kép kedvcsinálónak:




Sütemény sem maradhatott ki a próbasorozatból és ez a recept sem okozott csalódást, sőt a vendégeimet is levettem a lábukról. Hihetetlen, hogy a mandula, meggy és fahéj kombináció mire képes:

2011. november 21., hétfő

Újabb aprócska beszámoló

Időről-időre tartok szünetet és ez már nem is zavar. Egyszerűen így alakul. Az őszi betakarítás, befőzés lejárt (tele a pince, jó szétnézni ott), minden sikerült időben elvégeznem. A kertet és a ház tájékát már csak segítséggel tudtam pontra tenni. Mögöttünk van már a meszelés is és néhány ablakcsere. Az ajtók még csak ez után érkeznek, aztán foghatok neki a karácsonyi nagytakarításnak.

Kisfiam, Csege, egyre ügyesebb, érdeklődőbb, mozgékonyabb, de még mindig nem mászik. Rájöttem, hogy nagyban gátolta őt a széles terpeszt adó textilpelenka. Naponta kétszer kap most papír pelust és jó látni, hogy mennyire másképp mozog, hogy felgyorsul :-).

Bő három hónapja, hogy nem alszik éjszaka. Fogalmam sincs, hogy hányszor ébred, de nekem úgy tűnik mintha az egész éjszaka csak ringatásból és szoptatásból állna. Kezdődött ez úgy, hogy fekve nem volt hajlandó többet szopni, akármit csináltam, csak üvöltött mint a fába szorult féreg, így ölbe vettem és ott szopizott. Ez azóta sincs másképp, sőt azzal fűszereződött a dolog, hogy most már a puszta ringatás sem mindig elég, hanem ki kell vele üljek labdára. Mostanra már megszoktam én is az intenzív éjszakázást. Azon csodálkozom, hogy ő hogyan bírja, hisz nappali alvása, a két alkalom együttvéve, nem tesz ki egy kerek órát.

A sofőrvizsgán, múlt hét szerdán, már megint elvágott a drága rendőrbácsi. Most csak pislogtam mint béka a csalánban, hogy mi történik, mert totálisan meg voltam magammal elégedve. A lényeg, hogy több mint fél órát keringőztem vele, az égvilágon minden manővert kért, volt három körforgalmam, két hegyre indulásom, millió stop táblám, de még mindig nem elég a tudásom!!! Mit ne mondjak, nagyon el voltam keseredve, megfogadtam, hogy hagyom az egészet a jó büdös francba. Azon gondolkodom csak el, hogy annyi, de annyi cigányt látok a programálásokon, de egyet sem látok, sem az elméleti sem a gyakorlati vizsgákon. Ők könnyen megoldják ugyebár. Szóval az elkeseredésemet még az is tetőzi, hogy a gyerekkel egyre nehezebb buszozni. A maxi-taxikon nagy a tömegnyomor (csomagoknak szinte soha nincs hely), egy órát még kibír, azt is úgy, hogy szinte végig szopizik, de a hosszabb utat ( Gyergyóig )nem viseli könnyen, már a Bucsin tetőn méltatlankodik, engem pedig nagy erőkkel kerülget a hányinger. Sokszor azt sem tudom mit fogjak, a gyereket vagy a hányós zacsit. Üvöltő gyerekkel nem kellemes utazni, szakad rólam a víz, sehogy sem nyugszik, cici sem kell, menne már, de nincs hova, az utasok pedig egyre idegesebbek. Szóval mikor azt mondom valakinek, hogy nekem gyerekkel egy kicsit nehéz a helyváltoztatás nem hiszik, és az esik a legrosszabbul, mikor ezt a hitetlenkedést anyatársaimnál tapasztalom.

2011. augusztus 2., kedd

Elszorul a szívem

Nemrég, teljesen véletlenül, az egyik közösségi portálon, rábukkantam egy orvostanhallgató fényképeire. A fényképek gyermekgyógyászati gyakorlatuk ideje alatt készültek. Az illető lefotóztatta magát néhány beteg kisgyerek, csecsemő társaságában, ez etikátlan dolog, de nem erre akarok kitérni. Eszembe jutottak az én gyakornoki éveim is és összeszorult a szívem. Milyen sok szenvedést láttam, milyen sok könyörgő és elkeseredett arckifejezést, mennyire kétségbeesett volt a sok gyereksírás. Nem engedték, hogy szeretgessük őket, hogy ölbe vegyük, hogy eljátszodjunk velük, mondván, csak megnehezítjük az ápolók munkáját azzal, hogy szakadatlanul üvöltő gyerekeket hagyunk magunk után. Rémes volt sírni hagyni őket, azt a kétségbeesett könyörgést amit a legtöbb baba kiadott magából, nehéz volt hallgatni. Mennyire igényelték a társaságot, az érintést, milyen boldogok voltak, ha már az ajtót megnyitottuk. Istenem mennyivel könnyebben gyógyulna minden beteg gyerek és csecsemő, ha valaki állandóan mellettük lenne, elsősorban az édesanyjuk, ha nem lehetséges akkor nagymama, vagy bárki aki a családból ráér. Már az is nagy-nagy szenvedés nekik, hogy szúrkálják, gyógyszerezik őket, mindenféle kellemetlen vizsgálatnak vetik alá őket, sokszor durván érnek hozzájuk, hamar teszik tisztába őket, katonásan öltöztetik, érzések nélkül, etetésük pedig kész tragédia (tisztelet a kivételnek). Volt szerencsétlenségem olyan ápolóval is találkozni akit nemhogy egy csecsemő mellé, de még egy állat mellé sem engedtem volna, és ezt a legnagyobb komolysággal és minden túlzás nélkül írom. Nem elég a fizikai fájdalom, de mindezt egyedül, magukra hagyottan kell elviseljék, ami megsokszorozza szenvedésüket. Olyan primitív az ember... Ahogy itt írok egyre több emlék jön elő, és egyre nehezebb látni őket, az értelmetlenségük miatt. A lélek sarokba állításával gyógyítani nem lehet. Milyen egyszerű lenne, és mégsem lehet változtatni.

A fotókon látva a sok fájdalmas, ártatlan, megfáradt tekintetet, elkapott a sírás. Az egyik képen pont egy akkora baba volt, mint amekkora most az én gyermekem. Kicsi keze ökölbe szorítva, kék-zöld foltokkal (agyonszúrt kézfej), feje bepólyálva egy vénás katéter rögzítésére, arca megdagadva és teljesen kicsavarodva próbált szopni az odanyújtott cumisüvegből. Miért nem lehet ölbe venni, hogy ne tekeredjen ki? Még egy felnőttnek is kényelmetlen lenne így táplálkozni. Arra a kis időre miért ne érezhetne igazi melegséget, ölelést? Az ölelés, a simogatás és a jó szó csodákra képes. Soha nem hiányozhatnak ezek egy ember életéből sem, pláne nem betegségének ideje alatt. Hány gyereket kellett otthagynunk a kétségbeesés határán, hányan rázták utolsó erejükkel a kiságy rácsát, toporzékoltak és senki az égvilágon nem figyelt rájuk. Ennél nagyobb ártalom nem is kell. Lehet, hogy a vírusokat kizavarták pici testükből, de lelkükben meggyötörten térnek haza. A tehetetlenségük és a megválaszolatlan, könyörgő, hosszas sírásuk miatt úgy érzik, ők nem szerethetők és ez forrása minden felnőttkori lelki ficamnak. A megmagyarázhatatlan düh, mellyel embertársai felé fordul (és ami valójában a tehetetlenség jele), az önpusztító cselekedetek sorozata és az önbecsülés hiánya, valamint a stressz feloldásának képtelensége mind-mind a csecsemő és kisgyermekkori lelki ártalmakra vezethetők vissza.

2011. július 30., szombat

A vadont választották

Egy videót már nagyon rég szeretnék a blogomon is közzé tenni, nem mintha itt olyan nagy lenne a forgalom, hanem azért mert olyasmiről szól ami számomra útmutató, csodálnivaló és amivel teljes mértékben egyetértek. Ime:


De la bloc la iurta de ochi_ager

Szibériát az utóbbi időben egyre több orosz otthonául választotta, nem visszarettenve a nehézségektől. Boldogan vállalták az ismeretlenséget, kiszámíthatatlanságot. Maguk mögött hagyták a luxust, nagyvárost, jól kereső munkahelyeket. Ezek az emberek szinte egytől-egyig jól kereső, diplomás polgárok voltak, akik feladva minden kényelmet, a zord vidéket választották. Igen, ők mertek és még sokan csatlakoznak, szinte folyamatosan. A semmiből falvak nőttek ki, kihalt települések éledtek újjá. Az asszonyok otthon szülnek, otthonoktatás folyik, ha épp nincs a közösségnek tanítója, elkerüli őket a legtöbb civilizációs "segédeszköz", tiszta élelemhez és levegőhöz jutnak, sokat mozognak, mindenki érzi a közösség erejét, az emberi kapcsolatok erősödnek, a családban másabb a légkör, most, hogy többen is jurtában, egy nagy közös térben élnek, mint akkor amikor mindenkinek külön szobája volt. Meg lehet csinálni és örülök, hogy nekik sikerül. Mi is ezért költöztünk egy éve falura, holott hozzuk képest még mindig luxusban élünk és sajnos szennyezzük is a környezetet. A nevetséges az, hogy a falusiak szemében idióták vagyunk.

Ami mostanság foglalkoztat, hogy miként tudnám kiiktatni a hűtőszekrényt. Hogyan tartósítsak cukor nélkül, hogyan gyűjtsek és tartósítsak élelmet télire mindenféle kemikália nélkül? Tanulnom kell a népi gyógyászatot, fejlesztenem kell a gyógynövényismeretemet. Nem ártana, ha a kencekészítéshez is értenék. Mindezek olyan "vesződségek" melyek előtt értetlenül áll minden szomszéd, ismerős, szóval a falu népe. Ezért is csodálom ezeket az embereket, honnan tudják azt amit tudnak és a hétköznapjaikat hogyan oldják meg? Kíváncsi lennék a legapróbb, legbanálisabb dolgokra is, hisz mindennek van praktikája, érdekes megoldása, másképp fejvesztve rohanna a többség vissza Moszkvába. (A zuhanyozást láttam, azt nem hiszem, hogy ilyen körülmények között és ilyen formában bevállalnám, de ez is egyfajta megoldás, ha a tisztálkodás kerül szóba.)

Védő(?)oltások

Nem azért, hogy más tollaival ékeskedjem, de úgy gondoltam, ha az alábbi idézetet tolom előre a mondandómban talán jobban felkeltem a kíváncsiságot:

"Ha egy 'piszkos bomba' elárasztaná az amerikai állampolgárok egy részét a hepatitis A, a hepatitis B, a tetanusz, a pertussis, a diftéria és a B típusú Haemophilus influenzae kórokozóival, 3 különböző poliovírussal, 3 influenzavírussal, a kanyaró, a mumpsz, a rubeóla és a bárányhimlő vírusaival és 7 fajta streptococcus baktériummal, szükségállapotot hirdetnénk ki. A tettet 'szélsőséges BIOTERRORIZMUS'-nak neveznénk, óriási lenne a közfelháborodás, és a kormány megfelelő intézkedéseket hozna. Pedig ugyanezeket az organizmusokat, sokat közülük egyszerre, fecskendezik oltások formájában éretlen immunrendszerű csecsemőkbe és gyermekekbe. És ezt bioterrorizmus helyett 'védelem'-nek nevezik." Dr. Sherri Tenpenny (honlapja drtenpenny.com): Vaccinations And The Right to Refuse

A fenti gondolatot a www.nebancs.hu oldalról vettem át és mindenkinek ajánlom, hogy látogasson el oda és olvasgasson. Engem egy ideje intenzíven foglalkoztat az oltás téma. Mivel nemrég gyerekem született úgy vélem, hogy alapos információkra van szükségem ahhoz, hogy az ő érdekében jól döntsek, hisz az egészségéről van szó. Érdekes módon már évek óta kétkedve figyeltem az oltásellenes híreket, néha már túlzónak, hatásvadásznak találtam egy-egy megnyilvánulást és azért kezdtem még inkább belemélyülni a témába, hogy az oltás mellett még több érvet, bizonyítékot kapjak. Ennek pont az ellenkezője történt, mára teljességgel oltásellenes lettem. Sok-sok apró részlet kezdett összeállni, az évek során különböző forrásokból szerzett információim nagyon is kapcsolódnak egymásba és ezt tényleg csak az nem veszi észre aki nem akarja szembesíteni magát a rideg valósággal. Igen, jobb nem szólni, nem gondolkodni, nem ellenkezni, sokkal jobb bégetve a nyájjal tovább ballagni, még ha szakadék fele visz is az út. Igen, bátorság kell mindenhez. Nekem sajna nincs bátorságom oltatni. Sokan vádoltak és vádolnak azzal, hogy összeesküvés elméletek híve lettem, de ez zavar a legkevésbé, legyen, de engem egyre inkább meggyőznek azok a tények amikről alig lehet tudomást szerezni, hogy egyre több orvos kezd kétkedni, másképp gondolkodni és akik vállalják véleményüket a nagyvilág előtt vagy pont új megoldást, gyógymódot javasolnak vagy épp oltásellenesek, azokat szerre felfüggesztik szakmájukból. Nem akarok messzire menni, aki akarja megtalálhatja a kellő hírfolyamokat, forrásokat, adatokat olyan emberekről akik mernek széllel szembe pisilni. Tényleg nem kell ide többdiplomás végzettség, elég a józan paraszti ész. Környezetemben nagyobb részt beoltott gyerekek vannak, akik a szezonális betegségeket szerre elkapják, asztmásak, allergiásak, antibiotikumokat szép számmal szedtek, szednek. Ismerek két olyan családot ahol a gyerekek "védtelenek" vagyis nem lettek beoltva és hadd ne mondjam, kicsattanó az egészségük, szüleik beszámolója alapján még lázasak is alig voltak így antibigyót sem kaptak.

Mindenki maga dönt, de ne hanyagoljuk az ismeretszerzést. Zárszónak hadd idézzem Bokány Lajos gondolatait:

"Az élet nem a petricsészékben zajlik! Mindig a szerzett tapasztalatok amik eldöntik, hogy mi működik és mi nem. A legnagyobb hiba amit most az ember elkövethet az az, hogy teljes mértékig alárendeli magát az aktuális tudománynak! Mintha ez valami örökérvényű, megdönthetetlen szentség lenne! És ami még nagyobb bűn, hogy erre kötelez embereket!" Forrás: www.nebancs.hu

2011. június 14., kedd

Varró Dániel- Kötődő nevelés

(ezt a gyermekünk szalvétával
letakart feje fölött
falatozva kell mondogatni)

Mutogatnak sokat énrám:
"de helyes kis batyu, lám!"
Hisz a hátára kötözve
cipel engem anyukám.

Vagy előre, a hasára
kötöz erszényszerűen,
azután így tereget, meg
vacsorázgat derűsen.

S ha elöl van a kendő,
mibe engem kötözött,
megesik, hogy a fejemre
potyog egy kis körözött.

A kötődő nevelésnek
folyománya az a tény,
hogy a gyermek leevődik,
ha nincs szalvéta a fején.

2011. június 8., szerda

Babázás


Várandósságom alatt nem igazán gondolkodtam azon, hogy milyen lesz, hogyan lesz a babagondozás. Néhány dolgot tudtam (mélyen, belülről). Tudtam, hogy szoptatni fogom, mint azt is, hogy vele fogok aludni és egyáltalán nem hagyom sírni. Még csak gondolatban volt babám mikor már hordozókendőket vásároltam és tanultam kötözni. Olvasmányaim és egy virtuális anyukaközösség segítségével megismertem a kontinuum elvet és egyértelmű volt, hogy csak így működhet a babázás. Sose jutott eszembe programot kialakítani, rávenni babámat olyasmire amit nem akar stb. Amilyen lazán álltam a dologhoz, olyan könnyen adta magát minden. Csege napi programja magától kialakult, még álmodni sem tudtam volna jobbat. Este kilencig egészen biztos, hogy kiköveteli a lefekvést, szopi és már húzza is a lóbőrt. Éjszaka kétszer-háromszor ébred, szopi és visszaalszik. Reggel öt és hat között ébred, de nem sír hanem intenzíven rugdalózik, kapálózik és mond-mond, be nem áll a szája. Legkésőbb hétig felkelek, ha nem tudom megszoptatni, amivel újból el nem alszik és akkor még boldogan alhatok bő egy órát, de ez ritkán sikerül. Délelőtt alszik egy jó nagyot két-három órát, utána egy intenzívebb, éberebb időszak jön, majd egy rövid délutáni alvás és ébrenlét egész estig. Persze egész nap igény szerint szopizik és sokat van hordozva. Eredmény: jókedélyű, igazán boldog baba. Minden nap öröm vele lenni, látni hogy mennyire ügyesedik, milyen szépen fejlődik és nyiladozik értelme. A babák sokkal értelmesebbek mint azt gondolnánk. Sokszor elszégyenlem magam butaságomon, kicsinyességemen, hibáimon. Jobban, többet kellene figyelni és még jobb lenne. Nincs baba a világon aki ne közölné, hogy mit szeretne, mi a jó neki, csak mi bunkó felnőttek úgy gondoljuk, hogy mivel mi nagyobbak, "okosabbak" vagyunk jobban tudjuk, hogy mi jó neki, és itt csúszik el sok minden. Bízzak egy kicsit abban a kisemberben, vegyem figyelembe akaratát, tiszteljem "döntéseit". Tudom hülyén hangzik, de tényleg könnyebb így. Csege igen jó baba, könnyű vele együtt élni. Kíváncsi vagyok majd a kistesó milyen lesz, ugyanilyen egyértelmű, könnyű dolgom lesz vele is?

Minden

Szépséges dolog gondozni egy babát, megadni neki mindent amire szüksége van: figyelmet, ölelést, anyatejet, szeretetet. Figyelsz? A legnagyobb és legértékesebb dolgok nem kerülnek pénzbe! Miért nem lehet akkor mindent megadni? Úgy látom a válasz egyszerű: mert emberi módon, az anyagba süppedve gondolkodunk. Nekünk a "minden" nem ugyanazt jelenti mint Istennek. Nem akarok és nem is tudok magas röptű filozófiai eszmefuttatásokat lejegyezni, csak egy mezei (szó szerint is :o))anyuka apró gondolatai ezek. Isten úgy teremtett minket, hogy mindent becsomagolt útravalóul nekünk ahhoz, hogy végighaladhassunk életünk ösvényein. Mindenünk megvan, rendelkezünk mindazzal amivel magunkat és embertársainkat boldoggá tehetjük. Kell ennél több? Mi az a "minden" amivel kiváltható a szeretet, a béke, a megértés, a megbocsátás és kegyelem? Szerintem olyan "minden" nincs is. Olyan egyszerű és épp ezért nagyszerű.

Csege


Mesélni róla órák hosszat tudnék. Tökéletes baba! Remélni sem tudtam volna jobbat, szebbet, ügyesebbet, épp ezért rendkívül hálás vagyok az Égieknek érte. Minden perc boldogság vele és mikor sír nekem is rossz, legfőképp akkor mikor nem tudom csillapítani, a vigasz nem hat és ő csak szenved tovább. Ezek a vigasztalhatatlan percek szerencsére nagyon megritkultak, újszülöttként gyakoribbak voltak. Az idő múlásával egyre jobban megismertük egymást, alakulgattunk mindketten és élvezem ezt a boldogságos állapotot. Annyira jó babázni, hogy elcsodálkozom azon, hogy miért állnak le olyan sokan egy gyerek után. Babázni a világ legszebb dolga. Annyi öröm, finomság. boldogság van benne és gyereket akarok még-még. Nem is tudom, hogy miért vártam a gyerekvállalással ennyi évet, miért fosztottam meg magam a korábbi örömködéstől. A gyerek valóban a legnagyobb ajándék és a legszebb dolog ami egy nővel történhet. Alig várom, hogy újra otthona legyen testem egy kicsi életnek, hogy megszüljem, szoptassam, öleljem, szeressem.

2011. május 11., szerda

Rakott kelkáposzta



Nagyon rég készülök megosztani ezt a receptet, de nem találtam újra azt az oldalt ahol a neten olvastam erről a finom ételről. Pontos adagokat nem tudok írni, csak megközelítőleg, de egy gyakorlott háziasszonynak ez nem okoz gondot. Én a receptekkel úgy vagyok, hogy csak irányadónak olvasom őket, soha semmit nem készítek el vesszőre pontosan, mindig mindenen változtatok.

Hozzávalók: kb két közepes fej kelkáposzta, 2-3 fej sárga hagyma, 1 bögre rizs (lehet kevesebb is), bacon (ízlés szerint, én vagy 5 szeletet használtam, de kevés volt, finomabb, ha több van), só, köménymag, ételízesítő, sajt ( kb 200 g), tejföl, vaj, zsemlemorzsa, 1-2 tojás.

A kelkáposztát leveleire szedtem és forrásban lévő sós, köménymagos vízbe dobáltam, pár percig hagytam, majd lekapcsoltam a tüzet. Leszűrtem, csepegni hagytam. Addig a jó húsos szalonnát apróra vágtam, a hagymákat is. Kevés olajon dinsztelem a hagymát majd hozzáadom a szalonnát. Mikor a szalonna kezd pirulni lekapcsolom. A rizset ételízesítős vízben félpuhára főzöm, leszűröm és összekeverem a szalonnás hagymával. Tűzálló edényt kivajazok, beszórom zsemlemorzsával. Alulra kelkáposzta leveleket teszek, rá a rizses, szalonnás keveréket, majd öntök rá a felvert tojásokkal összekevert sajtból, erre vékony réteg tejföl jön, majd újra ismétlem a rétegelést, kelkáposzta, rizses bacon, tojásos sajt, tejföl, és kelkáposztával fejezem be.
Nem magamat akarom dicsérni, de tényleg nagyon finom lett. A vendégeim is egyetértettek ebben :-).

A fotók, mint már megszokhattátok nem tökéletesek, sőt. Azt hiszem nem sokat okosodtam a technika terén.

2011. április 14., csütörtök

Szülésem története bő lére eresztve

Történt, hogy március 1-én kedden elmentünk a párommal ahhoz a szülész-nőgyógyászhoz aki a várandósságomat kísérte. Ekkor léptem a 36. hétbe, de én inkább 35-nek számoltam ( ő következetesen két héttel többet mondott). Az ultrahangos vizsgálat során fény derült arra, hogy kevés a magzatvíz. Azonnal megírta a beutalót a kórházba ezzel a mondattal: „Ezt a gyereket ki kell venni.”. Én nem ilyedtem meg, még a hüvelyi vizsgálatot is megengedtem neki, bárcsak ne tettem volna, mert azt hittem, hogy kinyomja az agyamat, volt is fejfájásom egész nap (utólag derült ki, hogy megpróbálta betuszkolni az ujját a zárt méhszájon, és a küldőpapírra azt is írta, hogy egy ujjnyi vagyok). Amúgy a gyereket 38+4 naposra mérte, ami számomra erős túlzás volt, ezért sem vettem komolyan a beutalását sem. A délelőtt és a délutánunk egy része arra ment rá, hogy keressünk olyan helyet ahol ultrahanggal újra megnézi egy másik doki a gyereket, hadd legyen egy másik szakvélemény is a kezünkben, de mindenhol zsúfolásig tele voltak, leghamarabbi időpontot egy magánklinikán kaptunk, csütörtökre. Beszélgettem azzal a bábával aki a szülésemet vállalta, akartam hallani az ő véleményét is, de nem igazán bíztatott, de mivel nem hajlottam arra, hogy kórházba menjek, próbált ötleteket adni. Délután végül is úgy döntöttem, hogy felmegyünk az ambulanciára, tudtam, hogy profi gépeik vannak, flowmetriát is tudnak végezni, akartam tudni, hogy valóban olyan súlyos a helyzet ahogy azt a dokim lefestette? Két rezidens fogadott, nagyon alaposan megnéztek, már-már zavart, hogy olyan sokat van az érzékelőfej a hasamon. Számoltak, mértek, számoltak, mértek és valóban kevés a magzatvíz, sőt a pici hólyagjában több vizet találtak mint a méhemben ( ők 36 hetesnek látták a babát). Mindenképp akarták, hogy a főnök is lásson M. doktor (akinek egyébként igen jó híre van és én is csak dícsérni tudom) egy jóval érzékenyebb gépen, ezért felmentünk a kilencedikre. Ott is alaposan megnéztek, összesen két orvos és négy rezidens. Már szó szerint idegesített az érzékelőfej, igen hosszasan néztek, nem voltam ehhez szokva. Természetesen románul megvitatták az esetemet a fejem fölött, M. doki sem volt valami jó passzban (ideges volt és úgy kezelt mint egy idiótát). Sajnos alig láthattam a monitort, így csak az orruk alá dünnyögő szakvélemények foszlányait tudtam összeszedni. Megnyugodva vettem tudomásul, hogy a gyereknek semmiféle malformációja nincs, mindene jól működik, de sajnos a placentáról nem kaptam tájékoztatást, csak annyit, hogy még öregebb annál, mint amennyire délelőtt a kezelőorvosom mondta. Az orvos azonnali befekvést és a bébi monitorizálását rendelte el. Én tiltakoztam, hogy azt nem lehet, hisz nem úgy jöttem, hogy befekszem, amúgy meg mennünk is kellene, mert a legutolsó esti buszt negyed óra múlva lekéssük. Az egyik rezidens prima ötlete volt, hogy fussak le a büfébe és vegyek magamnak pizsamát és papucsot és el van intézve miden, persze én határozottam nemet mondtam. Mondom, majd holnap reggel jelentkezem az ambulancián a saját cuccaimmal. M. doki nem akadt ki, viszont a rezidensek megrettentek attól, hogy ilyen könnyen nemet mondok, elkerekedett szemekkel figyeltek a doki háta mögül. Egy utolsó hüvelyvizsgálat (egy intelligens rezidens aki bemutatkozott és nagyon finoman vizsgált, alig éreztem, és aki megerősítette a három nappal előbbi bábai vizsgálat eredményét, zárt méhszáj, nincs megrövidülve a méhnyak), papírmunka, méricskélés majd pirossal alá kellett írnom, hogy visszaútasítottam a befekvést.

Nagy rohanás a buszmegállóba, még elcsíptük a buszt. Éjszaka nem alvás, másnap nem mentem be. Egész nap gondolkodtam és próbáltam lazítani, de valahogy nem tudtam megnyugodni. Este elkezdtem pakolászni férjem nagy megdöbbenésére. Elmondtam neki, hogy nem vagyok nyugodt, mert nincs semmiféle gép kéznél amivel a gyerekem állapotát figyelemmel tudnám követni. Ugyan van egy szívhanghallgatónk, de azt csak a szülők szórakoztatására találták ki (megpróbáltuk hosszasan regisztrálni a számítógépen a szívhangokat, közben figyeltem a magzatmozgást, de nem igazán tudtunk a frekvenciának utánaszámolni, sőt az érzékelőfej gyakran elmozdult és akkor csak nagy sistergés hallattszott). Tettem be egy-két baba holmit, biztos ami biztos alapon. Csütörtökön a hajnali busszal bementünk, ismerős rezidens, finom vizsgálat, intelligens hozzáállás, fel a kilencedikre, egyből szülőszobára. Én megrettentem. Az ismerős szülésznőnek (volt csoporttársam) mondtam, hogy nekem semmi keresnivalóm a vajúdóban, én a patológiára kellene menjek. Körbekérdezősködött, telefonálás és kiderült mégis a vajúdóban kell maradnom. Totál bepánikoltam. Nekem van még bő egy hónapom, igaz, hogy a pocakbeli állapot nem a legjobb, de akkor is. Épp hogy elhelyeszkedtem a számomra kijelölt ágyon hívtak is ultrahangra. E. professzor vizsgált néhány rezidenssel és egy csoport diákkal a háta mögött. Mosolyogva vizsgált, sőt nem tulzok ha azt mondom, hogy örömmel közölte a diákokkal azt, hogy engem biza fel kell vágni, mert ugyan most oxira kötnek, de tuti, hogy nem fogok reagálni rá. Mindezt nekem hátat fordítva csak a diákoknak mondta. K. a szülésznő elkísért az ágyamig és nem tudta, hogy mit mondjon nekem. Hozta is az oxis perfúziót, de engem már zokogásban talált, ami nagyon meglepte. Mondta, hogy ezt kívánja a baba állapota, próbáljam elfogadni a műtétet. Mondtam, hogy eszem ágában sincs felvágatni magam, én még több gyereket szeretnék szülni, és úgy bőgtem tovább mint még soha. Erre a szülésznő azt mondja, hogy ezt le kellene filmezze, mert ők még ilyet nem láttak, hogy valaki ennyire sírjon, hogy császározni akarják, mikor mindenki épp azért sír, hogy műtőbe vigyék.

Még az első nap a folyósón összefutottam egy nagyon kedves, addig virtuális ismerőssel, akit néhány napja császároztak a kisfiával. Megdöbbenve jött oda hozzám, tudta, hogy otthonszülést szerettem volna és beszélgettünk. Amíg csak tudott mindig jött és szóval tartott sőt, elhalmozott homeopátiás bogyókkal is ( természetes oxitocinnal). Nagyon hálás vagyok neki azokért a pillanatokért, legalább arra a rövid időre is sikerült elterelnie a gondolataimat. Én a párnám alatt tartottam a bogyókat és suttyomban szedegettem belőle. Az első nap egyáltalán nem kaptam semmiféle kaját mondván, hogy nem lehet tudni mikor jönnek értem, hogy toljanak a műtőbe. A párom egy bennt dolgozó srác segítségével becsempésztetett szendvicseket és málnalevélteát. Én egész nap egy fél szeletet tudtam magamba gyömöszölni. Egyszerűen nem adódott olyan alkalom, hogy többet ehessek. Egész nap monitorizálták a bébimet. Nagyon megnyugtató volt hallani a szívhangokat és látni, hogy a magzatmozgásokra gyorsul a szívverés. Csak éjszakára vették rólam le a gépet, hogy tudjak pihenni, amúgy a két szülésznő nagyon kedves, segítőkész volt végig. Éjszaka az egész szülészeten egyedül voltam, jöttek a rémesebbnél rémesebb gondolatok, bőgtem mint egy kisiskolás, hívtam a páromat, muszáj volt beszélnem vele. Egyik pillanatban csődtömegnek éreztem magam (az oxi semmit nem indított el, pedig jártak az agyamra eléggé a rezidensek érdeklődni, hogy „na, van valami?), másik pillanatban a babámért aggódtam (mi okból nincs magzatvizem, minden rendben van-e a babával, tényleg nincs malformációja stb), a harmadikban azon filóztam, hogy hogyan tudnék megszökni a kórházból, szóval rettenetes volt.

Végre eljött a hajnal, vele érkezett két vajúdó is. Reggel gyors vizit, hüvelyi vizsgálat, a helyzet változatlan. Rezidens jön és mondja, hogy nemsokára tolnak a műtőbe (ugye nem történt semmi az oxi hatására). Én megragadtam az alkalmat és megkérdeztem, hogy ez a műtét feltétlenül szükséges? Azt válaszolta, hogy majd jön E. prof. és beszéljem meg vele. Úgy 11 óra fele meg is jelent a kisöreg díszkísérettel (mindenki beöltözve) az ágyamnál és mondta, hogy a baba állapota arra sürget, hogy mielőbb kivegyék a hasamból. Én szépen felültem és mosolyogva közöltem (fogalmam sincs miért mosolyogtam), hogy ezt a babát természetes úton szeretném világra hozni. A kisöreg kihúzta magát, mély lélegzetett vett, felemelte a fejét, hogy még magassabbnak látszódjék és otthagyott engem mint tehén a trágyáját. Persze a díszkíséret árgus szemekkel figyelt a prof. háta mögül, metakommunikációjukból ez jött le: „Na most merj szólni kisanyám!”. A kis rezidens doktornő még egyszer vissza jött és annyit mondott, hogy hozzák a következő adag oxit. Ekkor megint „fülön csíptem” és megkérdeztem, hogy mi lehet az oka annak, hogy csak úgy elfogyott a magzatvizem (nem szívárgott sehol sem). Erre odafordul hozzám, határozottan a szemembe nézett és azt mondta (persze románul), hogy nagyon jól tudja, hogy én is szakmabeli vagyok, tehát tudhatom, hogy ennek több oka is lehet, azzal sarkon fordult és elment. Már második nap vagyok benn és nem tudok elkapni egy orvost sem, hogy normálisan megbeszéljük a pocakomban uralkodó állapotot. Végre megtudtam, hogy T. doki az ügyeletes. A folyóson siettem utána a perfúziós állvánnyal egyetemben, feltettem sokadszorra is ugyanazt a kérdést, erre a válasz: „Beszélje meg kezelőorvosával.” Basszus, gondoltam, mi van itt? Ezek nem tudnak válaszolni, vagy nem akarnak??? Közben ugye már más volt körülöttem a személyzet is. A két szülésznő megdöbbenve vette tudomásul, hogy mertem visszaútasítani egy életmentő császárt, sőt E. professzornak mondtam nemet, látszik, hogy nem tudom, hogy kit utasítottam vissza (dehogy nem), nem mindegy, hogy ki csinálja a műtétet, ha már arról van szó. Aztán jött a lelki terror, felelőtlen vagyok, veszélyeztetem a babám életét, nem is tudják, hogy ezt miért csinálom, mikor szakmabeli vagyok, tudhatnám, hogy mivel játszok, oxigénhiányos gyereket akarok-e magamnak stb. Közben egy gyors vizsgálat, kiderült, hogy kinyíltam egy ujjnyira. Olyan nagyon boldog voltam, én úgy örvendtem ennek a haladásnak, mintha már legalább 7 cm-nél tartottam volna. A föld felett jártam örömömben. Meghozták az ebédet, kapok egy tányér levest, amit azonnal elfogyasztottam. A rezidensek továbbra is kérdezősködtek, hogy jönnek-e a fájások, de annyi nemleges választ kaptak, hogy délutánra már senki nem jött és nem kérdezett semmit. Szedtem tovább a golyócskákat és amikor csak tudtam vizualizáltam (elképzeltem, hogy felszedődik szépen a méhnyak és nyílok ki). Közben jött a mellettem levő ágyra egy lány négy perces fájásokkal, amik szép lassan hétpercesek lettek és azok is maradtak hosszú ideig. A fiatalabbik szülésznő próbálta kideríteni, hogy miért nem mentem bele a műtétbe, én mondtam neki, de mint aki meg sem hallja, annyira futotta tőle, hogy megvetőleg azt mondta, hogy mikor vajúdni fogok akkor nem ez lesz a véleményem és akkor majd rimánkodni fogok azért, hogy vágjanak. (A vele való „beszélgetés” során sikerült elfogadnom, hogy ha császár lesz akkor az lesz, nem fogok kiborulni és ez után teljesen megnyugodtam, mintha mindent elengedtem volna és úgy belesimultam a jelenbe, amit én semmi állapotnak nevezek.) A legnagyobb szerencsém ezzel a kora délután érkező lánnyal volt, mert mindenki figyelmét lekötötte (T. doktor, az ügyeletes, páciense). Ha kellett, ha nem őt figyelték, teljesen körbevették. Néha megkérdezték tőlem, hogy hogy érzem magam, van-e fájás, én mondtam, hogy nincs semmi, nem érzek az égvilágon semmit. Délután négy óra volt mikor T. doki először rátette kezét a pocakomra, megállapította, hogy jó a tónus, aztán annyi. Én közben megtudtam, hogy mit kell érezzek (húzódást, feszülést), no, azt én már jó ideje éreztem, de nem tudtam, hogy az fájás, hisz nekem nem fájt egyáltalán. Ez után akár hányszor rákérdeztek én mindig azt mondtam, hogy feszülést, keményedést érzek, nem fájást. Nyugodtan sétálgattam állványostól a folyósón, néha leguggoltam, persze az idősebbik szülésznő igyekezett azonnal lábraállítani, merthogy milyen rossz amit csinálok. Közben elgondolkodtam a történteken és kezdtem még jobban megnyugodni. Ha valóban olyan rosszul lenne a kicsi odabenn (prímán volt) akkor nem teketóriáznának, nem kisérleteznének oxival, vinnének műteni azonnal.

Valamikor öt és hat között rámkötötték a CTG-t, hogy lám mi a helyzet és gyünyörű méhösszehúzódásaim voltak, amin én magam is meglepődtem, tudni illik én végig azt vártam, hogy mikor kezdek olyan hosszasan szenvedni ahogy már olyan sokszor olyan sok nőnél láttam. Nemsokára érkezik a fiatal szülésznő és feltekeri a perfúziómat. Kérdem, hogy miért teszi, erre fölényesen azt válaszolja, hogy nem tudok arról, hogy az indított szülések emelkedő csepszámmal zajlanak? Én azt mondtam, hogy tudom, csakhogy itt egy kicsit más a helyzet és vigyázni kellene, nehogy a babám rosszul reagáljon és kapkodós műtét legyen a vége. Nem szólt semmit elment, közben a kicsimnek a szívfrekvenciája kétszer 98-ra leesett, azt hittem megőrülök, már készültem letépni magamról az érzékelőket és elrohanni, de megjelent a doki és azonnal letekerte a cseppszámot. Szerencsére csak fél órát volt rajtam a gép, elvitték máshoz. Közben a lányt már nagyon kínozták, az orvos kézzel tágította, szegény csaj nagyon-nagyon kinlódott. Nekem sem kellett több, megragadtam az alkalmat és kimentem a WC-re, hisz ekkor valóban éreztem fájásokat, és nagyon kellett a csend és nyugalom. A kutya sem figyelt rám, hisz olyan nyugodt, rezzenéstelen arccal csináltam mindent. A WC-n nem érdekelt a higiénia, körbeterítettem az ülőkét papírral és leültem. Hőhullámok jöttek, magamra nyitottam az ablakot és nagyon-nagyon jól esett a hideg levegő, közben a perfúziós állvány rúdjába kapaszkodtam, arcomat rányomtam a hideg vasra, az is jól esett. Most már egyértelműen éreztem, hogy vannak kontrakcióim. Mikor elkezdődött egy hullám nagyon mélyen és hosszasan be és kilélegeztem. Ez nagyon sokat segített a fájdalom elviselésében. Fogalmam sincs mennyit ülhettem ott, de egyszer csak éreztem, hogy ülve sem jó és mindjárt végem van, vagyis erős rosszullét tört rám. Hamar szedelőzködtem, hogy még az ágyamig érjek vissza és ott eldöltem mint egy zsák krumpli. Közben a másik szobában a csaj megszült. Én oldalamra fordultam és próbáltam betakarózni, mert dideregtem, de nem igazán futotta az energiámból, csak behunytam a szemem és elöntött egy nagy kontrakciós hullám. Elkezdtem remegni, de úgy, mint még soha (talán még az ágy is pattogott velem). Ekkor már semmi nem volt jó, nem tudtam úgy lélegezni (kontrollálva) ahogy addig. Odasietett az idősebbik szülésznő, be akart takarni, de előtte rámparancsolt, hogy a remegést hagyjam abba meg hogy ne feszítsem magam ( nem feszítettem). Én nem tudtam abbahagyni, erre még erélyesebben szólt, hogy nyissam ki a szemem és nézzek rá, én nem tettem, mert úgy éreztem, ha megteszem a folyamat megszakad, kiesek valamiből, amiből most nagyon nem szabad kiesni. Kérdezte, hogy hány percenként vannak a fájások, én ingattam a fejem, hogy nem tudom, erre ő rámparancsolt, hogy fogjak hozzá és mérjem az időt aztán rámdobta a takarót és azt mondta: „Csináljon azt amit akar, mert eddig is azt csinált amit akart!”. Mikor elment, kezembe vettem a mobilt és megnéztem, hogy hány óra, 20.28 perc de nem volt mit mérjek, mert egybefolyt minden. Kis idő mulva jött a fiatal szülésznő, kezdte tapogatni a pocakomat, ez nagyon felhergelt, elkaptam a kezét és ellöktem. Oxigént tartott az orrom elé, jól esett. Megjelent az idősebbik is, mondtam neki, hogy úgy tünik egypercenként vannak kontrakciók (hogy mondjak valamit), erre ő a hátamra fordított és a lábam közé nézett és egy erős „Doktor úr!” felkiáltással elrohant. Én akkortól már hangokat adtam ki, nagyon mély hangokat, elcsodálkoztam, hogy mire vagyok képes, minden úgy jött magától, nagyon mélyről és ahogy a hang feljött a torkomon úgy éreztem odalenn kellemes feszülést belülről. Visszajött és parancsolva utasított, hogy menjek át a szülőszobába, másszak fel arra a rohadt „ágyra” szülni (ezek már az én gondolataim voltak). Segítséggel lemásztam az ágyamból, a szülőágyig menet kétszer elkapott az a „nyomhatnék” de nem én nyomtam, a testem nyomta ki magából a bébit. A két kezemet végig a lábam között tartottam. Közben kitört a pánik, össze-vissza futkorásztak, emlékszem a szülésznő elkiáltotta magát, hogy még le sem vagyok borotválva, kb úgy, hogy az is az én hibám. Közvetlen a szülőágy előtt kapott el a második inger és akkor már bőgtem mint egy tehén és begörnyedtem. Elkezdtek csépelni, hogy mit képzelek, odaszülök nekik a földre, meg hogy tudnom kellene, hogy mit kell csináljak, azonnal másszak fel. Én felmásztam arra a rohadt „ágyra” ( hogy aszalódjon meg az aki ezt szülésre kitalálta), azonnal lekötözték a lábamat, de úgy, hogy a bal lábfejem három hétig tapintásra érzékeny volt a kötözés helyén. Borotváltak (szerencsére csak minimálisat, nem volt idő többre), fertőtlenítettek és éreztem beszúrják az érzéstelenítőt. Már semmi nem érdekelt, nyomtam a következőt. Közben az orvos átvergődött a tömegen ami addigra begyúródott a szobába. Érdekes módon csak ez az egy volt amitől tartottam, hogy diákok szeme láttára szüljek, de frankón összejött péntek este, hogy nézőközönségem legyen, de már az sem zavart. Szóval a doki átvergődik a diákokon, odabotladozik hozzám, hallgatja a bébit, nem találja a szívhangot, bepánikol és belekönyököl a hasamba, gondoltam kivédem és megfeszítettem amennyire csak lehet a hasfalamat de szerencsére jött a következő tolóinger és félig felülve nyomtam, persze azonnal lenyomtak, fekve kell szülni, de már éreztem, hogy kicsusszant a drága kicsi magzatom. 20.45 volt ekkor. Megint feltápászkodtam, de csak a válla felső csücskét láthattam, mert azonnal visszanyomtak, de ekkor már éreztem a placentát is kicsusszanni. A szülésznő ezt mondta: „Óriási ez a placenta”, épp ezért nagyon sajnálom, hogy egyáltalán nem láthattam. Közben éreztem, hogy jól vérzek és húzódik össze a méhem (az oxit végig engedték folyni). Ekkor kezdtem felfogni, hogy mi történt, teljesen odavoltam, nem tudtam hova nézzek, a babámat nem láthattam, mert körbevették a neonatológusok és az aszisztensek, körülöttem pedig egy rakat diák, köztük srácok is, így inkább a plafont bámultam. Egyszer csak megkérdik, hogy mi a neve, én mondom, hogy Rege Anna. Néznek rám szótlanul, én meg lassan elismétlem még kétszer, hogy jól értsék. Egy rezidens maga előtt elismétli az Annát és gondolkodik, aztán az idős neonatológus felemeli a babámat mint egy békát és azt mondja fiú. Én nem tudtam, hogy meglepetésemben hova legyek, sírtam és nevettem, legfőképp azon, hogy először látom őt ebben a világban. Nem tudtam nevet mondani, ott nem jutott eszembe semmi, de amíg összevarrtak kitaláltam. Olyan édesen és nyugodtan nézelődött a fima, olyan szép volt és annyit pillogtatott. Szerencsére az egyik neonatológus rezidens a tenyerével árnyékot tartott neki a nagy fényben. Bebugyolálták és odaadták egy pillanatra nekem, én meg csókolgattam addig amíg el nem vették. Nekiláttak varrni, én meg nekiláttam remegni. Úgy remegtem, hogy néztem a saját lábaimat, hogy még jó, hogy le vannak kötözve. Rezidens varrt össze, elég gyorsan. Hamar lekerültem, vittek az ágyamba. Nem szédültem, nem voltam rosszul. Az ágyszomszédomnak már kivitték a babáját, én is nagyon vártam már Csegét. Hozták is nemsokára, de nagyon hamar vitték is el, hogy rakják inkubátorba, nekem pedig alig volt időm megnézni őt. Szopizni nem akart, csak csendben nézelődött. Próbáltam a csecsemőst rávenni arra, hogy ha sír hozza ki, de hallani sem akart róla. Jött az idősebbik szülésznő és nem felejtette szóvá tenni sérelmét, hogy nem engedelmeskedtem neki és nem nyitottam ki a szemem, mert majd meglátom, hogy mikor én is szülésznő leszek milyen rossz érzés lesz, ha nem együttműködő valaki velem. Nagy az Isten állatkertje.

Én prímán voltam. Hamar lekerültem a gyermekágyasokhoz ( az ágyszomszédomat is le akarták vinni, de folyton elájult, így csak másnap délután jöhetett le). Nem tudtam aludni, egyedül voltam a kétágyas szobában. Telefonálgattam, üzeneteket írtam, a szendvicsek közül megettem kettőt, aztán gondoltam egyet és felmetem a kilencedikre, hogy megnézzem minden ok-e a babámmal. Az éjszakások kiakadtak, hogy mit keresek odafenn, hogy merészeltem szólás nélkül lelépni (igazuk volt), de megengedték, hogy megnézzem a kincsemet. Édesdeden, az oldalára fordítva aludt az inkubátorban. Reggel hat órakkor már hozták is le a bébimet és azóta elválaszthatatlanok vagyunk. A szülésem nem volt nehéz, de a gyermekágy annál nehezebb volt. Rémes mikor sajog az ember alfele, sem ülni, sem állni, sem feküdni nem tud. A gátmetszésem az égvilágon mindenben zavart, jóformán enni sem tudtam. Legszívesebben a torkáig vágnám azt aki ezt a „jóságos” beavatkozást kitalálta.
Ami az egészben mégis csodálatos, hogy akár már most szülném a következőt és őszintén alig várom, hogy beköltözzön a kistesó. Tejecske is van bőven, még másnak is jut.

Magyarázkodós

Rég nem voltam, hiányzott is a blog, de nagyon kevés szabadidőm maradt a netezésre, blogírásra, levelezésekre. Nekilódultam megint a sofőrvizsgának, de a gyakorlati vizsgán el is vágódtam, nagy-nagy szomorúságomra. Gondoltam szülés előtt még egy vizsga belefér, de pont azon a napon amikor újra jelentkeznem kellett volna a rendőrségen megszületett a fiam, Csege, kereken egy hónappal előbb. Közben persze zajlott az élet, több blogba alkalmas történettel, eseménnyel gyarapodtam, de lejegyzésük, megosztásuk elmaradt. Most sem ígérek nagy dolgokat, de igyekszem egy kicsit rendszeresebben jönni.

2011. február 2., szerda

Sütemény

Vasárnap egy hete kaptam a kovászt ehhez a süteményhez. Valami továbbadós butaság, Vatikáni kenyér a neve (ki találhatta ki???). Egy hétig kell duzzasztani, érlelni a kovászt és még három embernek tovább adni (mert akkor ez meg ez lesz... brrr), ahogy az interneten keringő továbbküldős ultraidegesítő levelek. Engem az is zavar az egészben, hogy időhöz kötött és máris áthágtam a szabályt ugyanis nem a hetedik napon sütöttem meg hanem a kilencediken. Az ilyen időre menő dolgoktól kiakadok és sose tartom a határokat. Ha már hozták nem utasítottam vissza, de a lánc nálam megszakad, nekem nincs kinek itt továbbadni, pláne nem három személynek. Egy valakinek adhatnám, de annak annyi a baja, hogy jobb ha nem tetézem ezzel is, más ismerős vagy nagyon öreg, vagy beteg, vagy egyszerűen pasi és ilyesmivel nem foglalkozik. Tegnap megsütöttem, de egy kicsi kovászt magamnak újra félretettem. Elhatároztam, hogy minél több embert megkínálok a süteménnyel, amúgy is két szép darab lett belőle, az első már tegnap elfogyott. Olyan mint egy egyszerű kavart tészta, én most mandulát, mazsolát és keserű csokit tettem bele. Dióval sokkal jobb lett volna, de nem volt türelmem és időm a diótöréshez.


Tél a kertben

Szerény szépségek. Tudom a fotóssal baj van és nem tudja visszaadni azt a kecsességet ami élőben a szeme elé tárult, de a fényviszonyok sem voltak a legideálisabbak. Nagyon borús idő volt.







Madáretető

Napok óta tervezem, hogy etetni kellene a kerti madarakat, mert rettentő hideg van. Eddig ripp-ropp elintéztem a kutyákat, fát hoztam be, örültem a meleg kályhának és semmi kedvem nem volt visszamenni a hidegbe. Hetek óta -10 fölött van. Érződik a házon is, a szobát már nem tudjuk 20 fokra melegíteni, 16-ig megy fel a hőmérő higanyszála, reggelre zuhan 5-6 fokot mindig. Ma reggel ahogy Kincsőt kiengedtem megláttam két kis őszapót a kutyafazék körül csipegetni és végképp megesett rajtuk a szívem. Tűzgyújtás után etetőgyártásba fogtam. Került bele müzli, búza és szalonna. Remélem megtalálják a madarak. Szalonnácskákat csak úgy magukra is fellógattam az ágakra állítólag nagyon szeretik és most a reccsenő hidegben még jó fűtőanyag is nekik. Jó volt kinn lenni, a létrát ide-oda kellett cipeljem, de örültem, hogy végre megcsináltam. Időközben a kutyák is jól kirohanták magukat a kertben. Tervezem, hogy a gyümölcsösbe is teszek pillepalackos etetőt. Most inkább a ház elé tettem őket, hogy lesni tudjam a csemegéző madárkákat.



2011. január 25., kedd

Nagy kimaradás, kis beszámoló

Rég nem írtam épp ezért itt az ideje, hogy pótoljam még ha csak töredékesen tudom ezt megtenni.
Október közepén kiköltöztünk végleg falura. Nagy cuccolás, sok munka volt. Segítség nélkül azt hiszem még most sem lennék kimászva a káoszból. Nagyon jól megszoktuk az ittlétet, semmiben nem szenvedünk hiányt és eddig csak a vidéki élet előnyeivel futottunk össze. Nagy tér, csend, friss levegő, állatok. Internetkapcsolatunk csak január első hetétől lett, tehát ez a másik oka annak amiért a blogírás elmaradt.
Az advent gyorsan eltelt, gyorsabban mint hittem volna, ezért a Karácsonyra való ráhangolódás nem igazán történt meg, de azért igyekeztem. Kipróbáltuk a frissen rakott csempekályha lerét is, finom római tálas vacsit sütöttem benne már többször is azóta, na meg a kenyerünk is ott sül.




A tél még mindig tart szerencsére, hisz most van itt az ideje. Volt jó nagy hó is, ekkor készítettem ezeket a fotókat a házunk előtt folyó Nyárádról:





A ház mögötti kert a kis gyümölcsössel:


Lettek kiscicáink is, sajnos nagyon korán szakították el őket az édesanyjuktól, ha ezt tudom, nem engedtem volna elhozni őket. Több mint két hónapig neveltük őket, míg Kincső véget nem vetett az életüknek. Tegnap múlt ki Guszti, őt már nagyon megsírattam, pedig Mirci volt a kedvenc. Kincső kapott egy nagyot a farára és tehetetlenségemben ordítottam vele. Macskánk ezután már csak akkor lesz ha Kincső kennelbe kerül, másképp macskaterminátorként működik.
Mirci:
Guszti:

Kincső nagyot nőtt, azóta társa is lett, Morzsi a neve. Karácsony előtt egy héttel fogadtam be az utcáról. Nagyon édes kis korcs csak az a baj, hogy ő is szuka. Fénykép még nem készült róla, elég sokat nőtt egy hónap alatt. Most hullatja ki a tejfogait, úgy tippelem kb négy hónapos lehet. Kincső őt is terrorizálja, marja, nyaggatja. Én még ilyen önző és irigy bestiát még nem láttam. Egy fotó a hat hónapos nácinkról:


Nem utolsósorban a pocaklakó Rege is ügyesen növöget, mozog rendszeresen, de még annál is többet csuklik. A hasam szépen gömbölyödik, a szívhang alapján úgy gondolom már ügyesen befordult. Itt egy hét hónapos pocakfotó: